Tietoarkkitehtuuri ja tietojen mallinnus
Yrityksen arvokasta tallennettua tietoa eli tietoresurssia on yleensä hajallaan monessa paikassa. Ongelmana on, että kenelläkään ei ole yleiskuvaa mitä tietoa on ja missä. Tietoa on operatiivisissa järjestelmissä, tietovarastotyyppisissä järjestelmissä, taulukkolaskimissa ja paikalliskortistoissa. Yrityksen tietostrategiaa ei ole laadittu.Tarvitaan yrityksen tietoarkkitehtuuri, jossa kuvataan sopivan selkeällä tasolla yrityksen keskeisimmät tiedot, niiden määritelmät ja riippuvuudet (käytetään myös termiä Informaatioarkkitehtuuri). Tietoarkkitehtuuri luodaan tekemällä koko yrityksen tai – esim. vaiheittain edettäessä – yrityksen osan tietojen mallinnus eli käsiteanalyysi. On tärkeää, että tällainen mallinnus tehdään riittävän korkealla ja sitä kautta ymmärrettävällä tasolla (ns. asemakaavataso). Näin kokonaiskuva tiedoista, missä järjestelmissä tiedot ovat sekä samalla pohja tietojen integraatiolle. Tyypillisesti ja myös ymmärrettävästi eri liiketoimintalinjat katsovat asioita vain omasta näkökulmastaan. Tarvittaisiin kuitenkin laajempikin, yli organisaatiorajat ylittävä näkökulma.
Tietoarkkitehtuurin laatiminen tukee huomattavasti seuraavia hankkeita:
- uuden ERP-järjestelmän hankkiminen tai sovellusten laajentaminen
- tietovarasto/BI -ratkaisut
- järjestelmien välinen integraatio
- eri yritysten fuusio- ja jakautumistilanteet
Jostain syystä tietoresurssin kunnollinen määrittely on unohtunut viime aikoina. Liiketoiminnan tukemisen kannalta on keskeisen tärkeää kuvata arvokas, vuosien työllä aikaansaatu tietoresurssi. “On tiedettävä mitä tietoa meillä ja missä se on”.
Tietoarkkitehtuurin määrittämisessä käytetään menetelmänä mm. tietojen mallintamista. Tiedot mallinnetaan aluksi “helikopterinäkymänä”, jotta saadaan kokonaiskuva ja nähdään metsät puilta. Tietoja mallinnetaan myös tarkemmalla, osa-aluekohtaisella tasolla. Tarvittaessa määrittelyn tarkkuutta voidaan lisätä, jolloin lopulta päästään aivan tietokannan tasolle asti.
Kurssi Tietoarkkitehtuuri perehdyttää tietoarkkitehtuuri-ajatteluun ja menetelmiin ja uusittu kaksipäiväinen kurssi Tietojen mallintaminen opettaa käytännönläheisesti mallinnusmenetelmiä. Aiheesta on myös artikkeli Tietoarkkitehtuuri (Hovi, 2007) Kauppalehden Johtamisen käsikirjat/Tietohallinnon johtaminen -sarjassa.
Tietovarastoinnissa tarvitaan kokonaismallinnusta, tähtimallin mukaista mallinnusta sekä keskitettyä EDW:tä varten vielä oma mallinnusmenetelmänsä. Tietovaraston mallinnusta opetetaan Data Warehouse -kannan suunnittelu -kurssilla. EDW-suunnitteluun sopivaa uutta Data Vault -menetelmää käymme läpi uudella kurssilla EDW-suunnittelu – Data Vault menetelmällä
Tarjoamme konsultointia tietoarkkitehtuurin laadintaan ja tietojen mallinnukseen n. 20 v. kokemuksella. Konsultointiin on yleensä hyvä yhdistää lyhyt koulutusjakso, josta meillä on myös paljon kokemusta. Mallinnusta tehdään ryhmätyönä. Mukana tulee olla liiketoiminnan tietosisältöä tuntevia henkilöitä. Asiakascaseissamme Ari Hovi toimii istuntojen vetäjänä ja mallinnusmenetelmän asiantuntijana ja yrityksen edustajat tuovat substanssin tietämyksen. Tällaisella yhteistyöllä saadaan aikaan nopeasti tuloksia. Katso asiakasreferenssejä.
